on line users

Cerca nel blog

lunedì 7 novembre 2016

MONTREUX I LOSANNA

Montreux to dość znane szwajcarskie miasto -  kurort , położone na wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego  w kantonie Vaud. Miejsce  gdzie położone jest miasteczko zwane jest zresztą Rivierą szwajcarską.
Niemal  śródziemnomorski klimat tego miejsca od lat przyciągał wielu chętnych, pragnących podleczyć swe zdrowie kuracjuszy. Możni ludzie z całej Europy przybywali do Montreux. Wśród znanych osobistości , którzy zawitali do tego miesca są .in. : Jean-Jacques Rousseau, Hans Christian Andersen, Lew Tołstoj, cesarzowa Elżbieta Bawarska znana jako Sissi, kompozytor Igor Strawiński, Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Vladimir Nabokov i wreszcie Freddie Mercury, który w Montreux spędził ostatnie lata swojego życia po tym jak zdiagnozowano u niego AIDS.
W Montreux niemal przez cały rok odbywają się różne wydarzenia artystyczne - wiosną odbywa się festiwal filmowy Rose d`Or a w lipcu jest Festiwal Jazzowy. Zimą natomiast mają miejsce przeróżne i kolorowe jarmarki świąteczne.

Do Montreux zawitaliśmy w październiku, kiedy już pogoda nie była najciekawsza. Jak widać na zdjęciach poniżej dzień był również trochę pochmurny i ponury. Słońce wyszło nieco później


Na promenadzie nad Jeziorem Genewskim


Przykład łagodnego klimatu tego miejsca  - na pierwszym planie zdjęcia widać rosnące drzewko figowe.

Grand Hotel Suisse przy Avenue des Alpes.
 

Dalej wzdłuż promenady w kierunku głównego placu miasta - Place du Marchè

Na Placu du Marchè

To właśnie tu (Place du Marchè) znajduje się posąg z brązu upamiętniający Freddiego MercuryPodążając dalej, w stronę kasyna


Jedna z ulic upamiętniająca sławnego kompozytora, mieszkańca Montreux z wybou. Jego imię nosi też audytorium centrum kongresowego.
Ulice Montreux

 Montreux od Losanny, stolicy kantonu Vaud  dzielą jedynie 24 kilometry, grzechem więc było by nie odwiedzić tego miasta.

Poniżej  zdjęcia z Losanny.

Widok na Jezioro Genewskie

Pałac Sprawiedliwości


A poniżej migawki z ulic Losanny
Powoli spacerkiem docieramy do starówki

Place de la Palud a na placu Fontanna Sprawiedliwości pochodząca z XVI wieku. Stąd już tylko 150 m do Catedral de Lausanne


A poniżej katedra zbudowana pomiędzy IX - XIII w reprezentująca architekturę gotycką, jeden z ważniejszych zabytków miasta.

Poniżej panoramiczne widoki  z placu obok katedry

Na zwiedzaniu katedry kończy się relacja z Losanny.
Jeśli kiedykolwiek zdarzy się Wam zawitać do kantonu Vaud w Szwajcarii  to z czystym sumieniem polecam zarówno Montreux jak i Losannę jako miejsca do odwiedzenia. Jestem pewne,że nie będziecie zawiedzeni !


Nessun commento:

Posta un commento